Allatokp.Gp - Mert minden állatnak kell egy hely!
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Oldal
Állatok
Képek
Állatkertek
Egyebek

hangok
Főoldal

 

oldal info:


Főszerkesztő: Kristóf
téma: állatok
Design téma:macska)
Nyitás: 2006.11.17

 

denevérek

A Magyarországi denevérek nyomában



Vérszívó, kártékony és agresszív – a legtöbb embernek ez jut eszébe a denevérekről, holott igen jámbor és érdekes állatokról van szó. A denevérek rendjébe csak hazánkban 28 faj tartozik. Bár 1901 óta – Európában elsőként – védettek, állományuk a barlangok fokozódó zavarása miatt drasztikusan lecsökkent.

A hazai denevér állomány az utóbbi negyven-ötven évben közel egytizedére esett vissza, elsősorban az elmúlt évtizedekben egyre népszerűbbé váló barlangászat és barlangturizmus okozta zavarások miatt. Értelemszerűen a jelenség leginkább a barlanglakó fajokat érinti, amelyek téli és nyári szálláshelye egyaránt barlangban van, vagy amelyek a nyarat épületekben töltik, de télen barlangokba húzódnak vissza (pl. a patkósdenevér, a közönséges, hegyesorrú és hosszúszárnyú denevér).

Az épületek padlásterébe, harangtornyokba nyáron beköltöző fajok viszont a „modernizáció áldozatai”: mivel az elektromos működtetésű harangok berendezései igen érzékenyek a denevérek, galambok és egyéb állatok mozgására, piszkítására, ezért ezeken a helyeken sűrű hálókkal, rácsokkal tartják távol a „nem kívánatos” lakókat.

Ráadásul a nagyüzemi erdőgazdálkodás során alkalmazott eljárások miatt eltűnnek az idős, odvas fák, amelyek kiváló búvóhelyet biztosítanak nem csak a denevérek, de számos kisebb állat, rovar számára is. „Mindezek ellenére a faodúkban tanyázó denevérek populációja csökkent a legkevésbé” – nyilatkozta lapunknak Paulovics Péter denevér szakértő, a CSEMETE Természet- és Környezetvédelmi Egyesület munkatársa.


Míg az ötvenes években a középhegységeink barlangjaiban nyáron is több száz példányos kolóniák éltek, a legújabb kutatások kimutatták, hogy a barlangászat és a barlangturizmus fellendülésével a barlangokból szinte teljesen eltűntek ezek a kölykező csoportok. Ma csak a Bükk és az Aggteleki-karszt barlangjaiban találhatunk nagyobb nyári, vagyis szülőkolóniákat. Az ország többi területén a földalatti szálláshelyhez kötött fajok egyre inkább a felhagyott, zavartalan bányákban fordulnak elő. A zavarás azért jelent komoly veszélyt, mert a téli álmot alvó állatok energia tartaléka a téli időszak alatt nagyon lecsökken, és ha zavarás esetén kénytelenek szálláshelyet változtatni, a mozgás több hétre való energiatartalékukat is felemésztheti.

Egyes fajok több száz kilométerre is vonulhatnak

A denevérek nyári és téli szálláshelyük távolsága alapján igen eltérőek lehetnek. Egyes fajok a nyári szálláshelytől alig pár méterre találnak maguknak téli pihenőhelyet, így a vándorlás akár rekord értékű, 10-15 méter is lehet, pl. a nyári szálláshelyül szolgáló padlás és a téli pihenőhely - pince – között, mint többek között a kis patkósdenevér (Rhinolophus hipposideros), vagy a szürke hosszúfülű denevér (Plecotus austriacus) esetében.

A közepes vonulási távolságú fajok, amilyen a fokozottan védett pisze denevér (Barbastella barbastellus) vagy a gyakori vízi denevér (Myotis daubentonii), 10-100 kilométert is repülhetnek a két hely között.

A harmadik csoportba a fecskeszárnyú denevérek (Nyctalus fajok) vagy a törpedenevérek (Pipistrellus fajok) tartoznak, amelyek több mint száz kilométert is megtesznek, mire megfelelő téli szálláshelyet találnak. A nagy távolságra vonulóknál megfigyelhető egy északkelet-délnyugati irányultság is, vagyis ez a madarakéhoz hasonló, igazi vonulás. A balti országokból származó, ott meggyűrűzött korai denevérek (Nyctalus noctula) és az apró durvavitorlájú denevérek (Pipistrellus nathusii) közül számos példányt rendszeresen visszafognak Spanyolországban és Dél-Franciaországban.

Hazánkban helyezték először védelem alá a denevéreket

Bár a denevérek 1901 óta védettek Magyarországon, - európai viszonylatban elsőként nálunk helyezték őket védelem alá -, a hazai védelmi munka csak a kilencvenes évek elején kezdett felélénkülni. A hazai és a kárpát-medencei állomány első széleskörű felmérését azonban Topál György kezdte meg az 1950-es években, amelyet fosszilis leletek vizsgálatával egészített ki. Az ő nevéhez fűződik a madárgyűrűzéshez hasonló denevérgyűrűzés módszerének hazai bevezetése, melynek során több mint 25 ezer egyedet sikerült megjelölnie.


A kezdeti kutatások elsősorban faunisztikai jellegű felmérések voltak, hiszen több területről - például a Bakonyról - alig állt rendelkezésre használható adat a denevérállományt illetően. A kutatások kiterjedtek a fajok szálláshelyével, aktivitásával és vándorlásával kapcsolatos vizsgálatokra.

Európai viszonylatban is egyedülálló eredményt hozhat az a jelenleg folyamatban lévő fejlesztő munka, melynek célja egy olyan számítógépes program kidolgozása, amely a detektorral felvett ultrahang alapján maga dolgozná fel az adatokat, és határozná meg a fajt.

„Igen keveset tudunk még a denevérek vándorlásáról” – mondta el a szakértő. „Míg a szálláshely típusokról, az ottani viselkedésmódról már viszonylag sok információ áll rendelkezésre, a közte lévő folyamat még feltáratlan. Nem utolsó sorban a szélerőművek telepítésénél lenne fontos megbízható ismeretekkel rendelkezni a vonulási szokásokat és útvonalakat illetően.”

A hazai – és a külföldi – ismert denevérfajok száma folyamatosan bővül. Az elmúlt években genetikai vizsgálatok révén több új taxont különítettek el; jelenleg 28 faj jelenléte bizonyított Magyarországon.

Ritka esetben akár a harminc éves kort is elérhetik

Mivel a denevérek kolóniákban élnek, ez igen kedvező feltételt teremt a paraziták – kullancsok, bolhák, poloskák, atkák, denevérlegyek – elszaporodásához. Mivel a parazitákon kívül tulajdonképpen nincs más természetes ellenségük – egy-egy macskabagoly vagy nyest okozta pusztítás kivételes esetnek számít -, ezért a denevérek „megengedhetik maguknak”, hogy egy nősténynek évente csak egy, ritkán két kölyke szülessen. Az ember okozta esetleges állomány veszteség viszont ebbe a szaporodási stratégiába már nem fér bele.

A nőstények és a hímek legtöbbször külön kolóniában élnek, a két nem képviselői csak a párzás idején találkoznak. A párzás után, amelyre többnyire ősszel vagy tél elején kerül sor, a nőstény nem termékenyül meg azonnal - mert ez jelentős energiát vonna el tőle a téli időszakban -, hanem csak az alvási periódus után.

A téli álom az éghajlati adottságoktól függően pár héttől akár fél évig is tarthat. Ezalatt az állat testhőmérséklete (0-10 fok) alig egy fokkal magasabb a környezeténél. Két hónap vemhesség után a nőstények júniusban hozzák világra utódaikat. Az utódok gondozása szintén kolóniákban történik, így a táplálékot kereső nőstény távollétében is biztonságban vannak a kölykök. A kis denevéreket anyjuk négy-nyolc hétig szoptatja, és nyár végén válnak önállóvá. A denevérek sokáig, a szabad természetben is akár húsz évig élhetnek, de a harminc évet meghaladó kor is előfordul.


Tévhitek, babonák

Szélesebb társadalmi körökben még mindig számos negatív előítélet és tévhit él a denevérekkel kapcsolatban, miszerint vérszívó, kártékony, agresszív jószágok. A jelenség leginkább az információhiánnyal magyarázható. Kártékonyságról nemigen beszélhetünk, sőt akár „hálásak” is lehetünk a denevéreknek, hiszen egyik fő fogásuk a szúnyogok; ugyanakkor jámbor állatokról van szó, tehát nincs okunk félni tőlük.

Az a tévhit, hogy a denevérek vérszívók lennének, európai viszonylatban szintén alaptalan. A Földön élő denevérfajok közül csak három, Közép- és Dél-Amerikában előforduló faj (Desmodus) táplálkozik vérrel. Mivel nyáluk fájdalomcsillapítót tartalmaz, az áldozat (többnyire ló vagy szarvasmarha) nem is veszi észre a „merényletet”, ugyanakkor igen kis mennyiségű vérről van szó.

 
 

  Rakj a kedvencekhez!


 

látotagó van itt.

Tilos a nevembe írni(szerkesztő,szerki,szerk. stb)
Tilos csúnyát írni
tilos weboldalt hirdetni

 

----------

 

 

------------------------------- 

 


Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG