bemutatkozás:
Xantus János Állatkert
Győr
Győrben eredetileg 1959-ben a Püspök-erdőben létesült Vadaspark. Itt természetes , erdei környezetben lehetett látni a különböző fajokat. A bemutatott fajok a hazai fauna illusztris képviselőiből álltak, és nagy területen, karámokban lehetett őket megcsodálni. A látogatók szívesen sétáltak az erdőben , miközben hazai nagyvadakkal találkozhattak. Természetesen nem maradhattak el a magyar kutyafajták sem, mint a puli, pumi, mudi, kuvasz és komondor. Az állatállomány szépen gazdagodott és az évek alatt az állatkert eljutott arra a szintre, hogy barnamedve bemutatására is vállalkozott. A szépreményű Vadaspark fejlődésének a természet szabott határt, amikor is öt év működése után elmosta az egészet a Duna. A vadaspark megsemmisült, és az állatok java része odaveszett. Az életben maradt állatok ideiglenes helyet kaptak különböző magánbirtokokon.
A város vezetése elhatározta, hogy Győrnek szüksége van egy biztonságos területen elhelyezkedő vadasparkra. Hamarosan megtörtént a terület kijelölése, majd megkezdődtek az építő munkák. 1967. május 1-én megnyitotta kapuit az új Vadaspark, melynek fő célja továbbra is a hazai, őshonos állatfajok bemutatása volt. A növekvő látogatói igények ösztönző hatására a hazai fauna mellett , a Vadaspark állatállományát egzotikus állatokkal is bővítették.1988-ban egy Akvárium és Terráriumház épült, ahol kétéltűeket és halakat mutattak be. Az állatkert állatállománya szépen gyarapodott, de a területi korlátok hamar megmutatkoztak. Egy ideig a második leggazdagabb vidéki állatkertje volt Magyarországnak, csakhogy éppen a bemutatással volt egy kis baj, ugyanis a közel 130 fajt 2,9 hektárnyi állatkert egy részére zsúfolták be. Sajnos a következő időszakban sem történtek pozitív változások, és 1996-ban megkérdőjelezték az intézmény alkalmasságát. Ezt az esztendőt a kétely jellemezte , megmarad-e a győri állatkert. Az intézményt nagyon közelről fenyegette a bezárás, de a győriek összefogása megmentette. 1996-ban dr.Persányi Miklós, a Fővárosi Állat-és Növénykert főigazgatója, illetve dr.Andréka György tanulmányt készítettek az állatkertről, majd megoldási és hosszú távú fejlesztési javaslattal álltak elő. Ekkor került az állatkert élére dr.Andréka György, aki pár évet kapott arra, hogy bebizonyítsa az állatkert létjogosultságát. Első lépésként csökkentették azon állatok számát, melyeknek nem tudtak megfelelő tartáshelyet biztosítani, valamint a megmaradt állatok kifutóit kezdetben lehetőségekhez mérten megnagyobbították. A kis területen szinte mindent le kellett bontani, s helyette teljesen újat kellett csinálni. Az állatkert bizonyított az utóbbi 10 évben sorra létesültek tágas kifutók, amelyek átvették az esztétikailag és műszakilag is leromlott kifutók helyét.
Az állatkert napjainkban is szünet nélkül fejlődik. 1997-ben elkészült a gibbon-sziget ahova már új fajként költözhetett be a két fiatal gibbon. A jávai makákók számára terjedelmes, vízmedencés, villanypásztorral határolt kifutó épült. A tucatnyi majom remekül érzi magát a füves területen olyannyira, hogy minden évben szaporodnak is. A 1999-es évben sivatagi hiúzok, vöröshomlokú makik mókus-és selyemmajmok érkeztek. Természetesen az újonnan érkezett egyedek új kifutói mellett a régi tartóhelyek korszerűsítése sem állt meg. 2000-ben új házba költözött a Magyarországon először látható törpevíziló, aki a Európai Fajmegmentési Program keretében egy külföldi állatkertből érkezett. 2001-ben épült a tágas Afrika-kifutó, ahol zebrák, antilopok és egy recés zsiráf kapott elhelyezést. 2005-ben hozzájuk költözhetett be Fábió , a zsiráfbika. A fejlesztések nem álltak meg, ezt jól példázza a „ragadozósor” rácserdőinek felszámolása, melyek helyét korszerű és tágas kifutók vették át. Így 2002-ben méltó helyet biztosítottak a tigriseknek, oroszlánoknak és medvéknek. 2003-ban a kapucinusmajmok vehették birtokba új, tágas villanypásztorral határolt otthonukat. 2004-ben sikerült átadni az Afrika-házat is , ahol többek között a csimpánzokat is elhelyezték. 2005-ben végre új további három hektárral bővült az állatkert területe. A volt vidámparki területen megkezdődtek a munkálatok, ahol patáskarámok kialakítása volt az cél. . Erre a területre erdei sétaút került, piknikező helyekkel, , őzekkel, skótmarhákkal. Még ebben az évben hozzákezdtek az új Zsiráf –és Zebraház építéséhez is, valamint a Terráriumház korszerűsítéséhez. Idén 2007-ben a negyven éves állatkert befejezte megkezdett munkálatait, házait , kifutóit. A zsiráfok, antilopok, zebrák új házukban a téli hónapokban is látogathatók. A Dél-Amerika ház lakói a tapírok, lajhárok, pampanyulak, vízidisznók hamar belakták új korszerű otthonukat. A 2004-ben átadott Afrika-házhoz vizesárokkal ellátott új , szabadtéri kifutójukat foglalhatták el főemlőseink. Az idén átadott Terráriumházban kaptak helyet halaink, hüllőink, néhány emlős és kétéltű. A 2007-es év mozgalmasnak bizonyult a programok területén is. Május elsején, gyereknapon is sokan látogatták meg az állatkertet , és az oly népszerű zoo-táborban is több mint háromszáz gyerek vett részt, október 31-i halloween is népszerű programnak ígérkezik.
A programok mellett az Állatkert fontosnak tartja a hazai állatvilág védelmét is. Mindig segít a sérült, elárvult állatok megmentésében és repatriálásában. Tavasszal bagolyfiókák sokaságát fogadja be az Állatkert , emellett őzsuták , őzbakok nevelkednek az állatkert ideiglenes szállásán. A nyár folyamán tőkés récék, gólyák, vörös vércsék, egerészölyvek kapnak otthont, hogy a megfelelő gondoskodás után egészségesen újra a szabadban élhessenek. Ebben a Kőszegi Madármenhellyel való kapcsolat rendkívül fontos szerepet tölt be.
Nyitvatartás/belépők
Xantus János Állatkert Kht
Győr, Kiskút liget
Nyitva tartás: novembertől – márciusig 15 -ig 10 órától 17 óráig
márciustól 15-től novemberig 10 órától 19 óráig
Belépőjegyáraink:
- Felnőtt belépő: 1000 Ft
- Gyermek belépő (2 éves kortól 14 éves korig) : 750 Ft
- Csoportos gyermek belépő: 600 Ft/fő
- Diák belépő (diákigazolvánnyal rendelkezőknek): 850 Ft
- Családi belépő (2 felnőtt és 2 gyermek, vagy 1 felnőtt és egy gyermek részére) : 3000 Ft
- Szakmai belépőjegy (csoportot kísérő pedagógusok részére) : 100 Ft

|